Naším cílem je nejen vyřešení, resp. dořešení akutního zdravotního problému a postupné odpojení pacienta od plicní ventilace, ale i nácvik základních životních dovedností a počátek snahy o resocializaci pacienta. Tento proces je komplexní. Zahrnuje týmovou péči lékařů, zdravotních sester, ošetřovatelů, fyzioterapeutů i dalších specialistů.
Nezastupitelnou roli v celém procesu hraje pochopitelně i rodina a její návštěvy. V některých případech je možné, po předchozí dohodě s ošetřujícím personálem, aby se rodina i přímo podílela na péči o pacienta.
Naše oddělení je nově zrekonstruováno a vybaveno novými moderními přístroji umožňujícími jak komplexní monitoraci, tak i náhradu či podporu téměř všech základních životních funkcí. Základní biochemická vyšetření můžeme díky analyzátoru umístěnému přímo na oddělení získat během několika minut.
Cílem oddělení NIP (následná intenzivní péče) je pokračování v zavedeném základním léčebném procesu u pacienta a jeho postupné odpojování od umělé plicní ventilace. Pacient dýchá spontánně (bez podpory ventilátoru), je schopen účinně odkašlat a má fungující trávicí systém – přijímá potravu buď sám ústy nebo formou speciální výživy podávané přímo sondou do žaludku.
Nedílnou součástí komplexní péče je i nácvik základních potřeb pacienta, jako je např. schopnost komunikace a soběstačnost.
Každý den probíhá individualizovaná intenzivní fyzioterapie.
Pokud to stav pacienta dovoluje, přistupujeme následně k překladu na jiná oddělení.
Pacienti s tracheostomií, kteří ještě vyžadují zvýšenou péči o dýchací cesty, jsou překládáni na oddělení DIOP (dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče).
Ostatní pacienti jsou překládáni na oddělení následné péče, rehabilitační péče, nebo v ideálním případě domů.
Pacienty přijímáme zejména z jednotek akutní péče (ARO, JIP).
DIOP je pracoviště poskytující dlouhodobou intenzivní ošetřovatelskou péči spontánně ventilujícím pacientům s tracheostomií, u kterých došlo ke stabilizaci jejich zdravotního stavu.
Pacienti i nadále vyžadují intenzivní komplexní ošetřovatelskou péči se zaměřením na toaletu dýchacích cest (odsávání, nebulizace, oxygenoterapie).
Nedílnou součástí je také intenzivní fyzioterapie, významně přispívající ke zlepšení fyzického i psychického stavu a následné resocializaci pacienta.
Pacienti, kteří nejsou závislí na umělé plicní ventilaci, jsou přijímáni z jednotek akutní intenzivní péče (ARO, JIP) či oddělení NIP.
Spektrum pacientů je rozličné. Nejčastěji se jedná o pacienty s postižením mozku, jehož příčinou může být úraz, cévní mozková příhoda či metabolické postižení. Dále se jedná o pacienty s neurologickými onemocněními, stavy po komplikovaných či náročných operacích, pacienty s plicním a srdečním onemocněním, nebo poresuscitační stavy.
Cílem péče na tomto oddělení je vytvořit rodinné prostředí podporující individuální potřeby a vnímání pacienta. Využíváme principy bazální stimulace, muzikoterapie. V našem úsilí je důležitá a nezastupitelná spolupráce rodiny a přátel pacienta.